• Anadolu yakasına hizmet vermekteyiz.
GÖK-SU

İnşaat Suyu

İnşaat alanlarında kullanılmak üzere tedarik edilen suya inşaat suyu adı verilmektedir. Su, inşaatta en önemli unsurlardan bir tanesidir. Ancak çoğu kişiler hala bu unsurun kalite yönünü göz ardı etmektedir.

İnşaat çalışmaları sırasında harcın hazırlanması, çimento betonunun karıştırılması ve kür işleri. için su elzem derecede gereklidir. Suyun kalitesi ve miktarı, inşaat işlerinde harç ve çimento betonunun mukavemeti üzerinde çok fazla etkiye sahiptir. Karıştırma ve kürleme için kullanılan su kesinlikle temiz olmalıdır. Zararlı miktarlarda alkaliler, asitler, yağlar, tuz, şeker, organik maddeler, bitkiler ve tuğla, taş, beton veya çeliğe zararlı olabilecek diğer maddelerden arındırılmış olmalıdır. İçme suyu genellikle karıştırma için yeterli kabul edilmektedir. Suyun pH değeri 6'dan az olmamalıdır.

Bu etkileri şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Kalsiyum klorür, demir tuzları, inorganik tuzlar ve sodyum gibi maddelerin suda bulunması betonun başlangıç dayanımını düşürebilir. Çelikte paslanma sorunu yaratmaktadır.
  • Asit, alkali, endüstriyel atık, kanalizasyon ve şekerli suyun varlığı da betonun mukavemetini azaltmaktadır.
  • Suda silt veya askıda partikül bulunması betonun mukavemetini olumsuz etkilmektedir.
  • Suda yüzde 2'nin üzerinde bulunan keten tohumu yağı, bitkisel yağ veya madeni yağ gibi yağların bulunması betonun mukavemetini yüzde 25'e kadar azaltmaktadır.
  • Çimento betonuna karıştırmak için kullanılan suda yosun oluşumunun varlığı betonun mukavemetini önemli ölçüde azaltır ve ayrıca çimento hamuru ile agrega arasındaki bağı da düşürmektedir.
İnşaat Suyu

İnşaat Suyu Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Suyun sertifikalı bir laboratuarda test edilmesi çok önemlidir. İnşaatlarınız için tedarik ettiğimiz bütün sular uluslararası standartlara uygun olarak laboratuar ortamında test edilmektedir. 200 ml suda 2 ml'den fazla asit bulunmamaktadır.

İnsan tüketimine uygun suyun genellikle harç veya beton karıştırma ve kürleme işleri için kabul edilebilir olduğu inşaat işlerinde yaygın bir düşüncedir. Ancak su, inşaat işlerinde kullanılmadan önce test edilmelidir. İnşaat işleri için büyük harcamalar yaparken, su testi için harcanan maliyetten tasarruf asla düşünülmemelidir. Çimento betonunun mukavemetini artıracağı ve bina ömrünü uzatacağı için test edilmiş su veya arıtılmış su kullanılmalıdır.

İnşaat suyu fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi almak için şimdi bizimle iletişime geçin.